Wspominki filozoficzne 2017: ks. Roman Darowski SJ


Dzień Zaduszny poświęcamy pamięci zmarłych, wspomnijmy więc o myślicielach związanych z Krakowem. Pisałem niedawno o 100. rocznicy śmierci Mariana Smoluchowskiego, zatem dziś przypomnijmy innego krakowskiego filozofa, który odszedł do Pana w ostatnim roku.

Roman_Darowski

Ks. Roman Darowski nie przez całe życie związany był z Krakowem. Pochodził bowiem ze Szczepanowic nad Dunajcem, po raz pierwszy przebywał tu dłużej w latach 1955-1958 studiując filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego (jego promotorem był ks. T. Ślipko). Później studiował teologię w Bobolanum w Warszawie, a doktorat z filozofii uzyskał na Gregorianum w Rzymie.

Od 1967 r. jego losy związały się już na trwale z Krakowem, z Kolegium Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Zapewne wiele osób kojarzy go z Akademią Ignatianum, warto jednak przypomnieć, że w pewnym okresie jezuici stanowili też ważny filar Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Na tymże Wydziale odbyła się jego habilitacja na podstawie książki Filozofia w szkołach jezuickich w Polsce w XVI wieku.

Tytuł tej monografii zapowiada najważniejszy temat w dorobku R. Darowskiego – studia nad historią filozofii jezuitów w Polsce. Trzeba przyznać, że wykonał on ogromną pracę, z której wielokroć korzystać będą historycy filozofii polskiej – opracował w zasadzie całość historii od XVI w. do współczesności. Wspominając R. Darowskiego przypominam sobie rozmowę sprzed kilku lat (na początku Roku Piotra Skargi), gdy z dużą dozą skromności przedstawiał swą tezę o niedocenianym wymiarze filozoficznym Skargi (więcej na ten temat znajdziecie on-line w jego książce).

W swej pracy naukowej poświęcił się jeszcze dwom innym zagadnieniom: filozofii człowieka i historiografii lokalnej (Szczepanowic). Jedynie o swym dorobku z zakresu filozofii człowieka wypowiadał się jako o tym, który uważa że wymaga większych zmian.

Dla zainteresowanych filozofią w Krakowie dodam, że na swej stronie internetowej R. Darowski zapisał był interesujące wiadomości o krakowskiej filozofii w końcu lat 70. XX wieku:

Po nawiązaniu w 1973 r. współpracy Wydziału Filozoficznego TJ w Krakowie z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w dziedzinie nauczania filozofii wykładał wprowadzenie do filozofii (1973-1976) i filozofię człowieka (1973-1978) także studentom PAT. W latach 1973-1975 prowadził wykłady z wybranych zagadnień światopoglądowych na kierowanym przez ks. prof. Józefa Tischnera Studium Myśli Współczesnej przy PAT.

Notka ta zawiera  pewne oczywiste nieścisłości i błędy (np. PAT powołane zostało dopiero w 1981 bullą Beata Hedvigis). W artykule Co bym zmienił w moim życiu… zawarł natomiast o wiele bardziej oszczędne, ale i pozbawione ewidentnych błędów informacje na ten temat:

W  latach 1973-1975 prowadziłem wykłady z  wybranych zagadnień światopoglądowych na kierowanym przez ks. prof. Józefa Tischnera Studium Myśli Współczesnej przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Jak widać jego wkład w dzieło Studium Myśli Współczesnej wydaje się bardzo prawdopodobny i interesujące jest to, że zajmował się właśnie kwestiamii światopoglądowymi. Niestety, jak przyznaje nie udało mu się wówczas opublikować wyników swych przemyśleń – były zbyt odważne dla myśli katolickiej, a jednocześnie zbyt szkodliwe dla światopoglądu materializmu dialektycznego. Notki te są jeszcze i o tyle ważne, że być może pośrednio rozjaśniają zagadkę,  dlaczego zajęcia odbywały się gościnnie u jezuitów. Piszę w trybie przypuszczającym, ponieważ do dziś wiele aspektów tej współpracy pozostaje tajemnicą… choć jeszcze na początku stycznia mieliśmy nadzieję, że ks. Darowski rozjaśni te kwestie. Niestety zaskoczyła nas wiadomość o jego śmierci…

 *  *  *

Jakże nie wspominać ciepło tego filozofa, jeśli potrafił pisać nie tylko o ważkich zagadnieniach filozofii, ale także o winie, a dokładniej o winnicy… dworskiej w rodzinnych Szczepanowicach (artykuł znajdziecie na stronie magazynu „Czas Wina”)?

PS. Więcej informacji na temat tego filozofa można znaleźć na jego stronie domowej, dostępne są również on-line niektóre z jego publikacji.

RDarowski-Klepsydra

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s